Tężnia solankowa

Tężnia solankowa zlokalizowana na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest uzupełnieniem terenu rekreacyjnego południowej części miasta.

 

Mikroklimat Tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej, alergii, choroby skóry, tarczycy i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystywane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Wokół Tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat będący naturalnym leczniczym inhalatorium.

 

Mikroklimat Tężni wytwarzany jest wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji. Aerozol solankowy jest bogaty w sód, jod, magnez i potas, pozwala więc na oczyszczenie i dobre nawilżenie organizmu. Ma też właściwości relaksacyjne.

 

Tężnia ze względu na swoje właściwości nie jest wskazana dla osób chorujących na nowotwory, choroby układu krążenia (głównie z niskim ciśnieniem i po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego) a także przechodzących infekcje, którym towarzyszy gorączka. Tężnie mogą także zaszkodzić osobom po przebytej gruźliczy, ciężkich chorobach płuc i nadwrażliwym na jod.

 

TĘŻNIA JEST CZYNNA
OD 30 KWIETNIA DO 31 PAŹDZIERNIKA
W GODZINACH
1000-1300 i 1500-1900
(w lipcu i sierpniu do godz. 2000)

 

Podczas opadów Tężnia NIECZYNNA